This Website and the Sub Sites attached to it use cookies. For details please click here. By continuing to use this Website or any Sub Sites, you are consenting to the use of these cookies. You can switch off cookies at any time using your browser settings but if you do, this may affect your user experience.
Progress
Please wait...
New Scoring Rules functionality is now available to be added to fixtures, so you can now publish or edit your fixtures for the upcoming season. Please see the relevant help guide:
Club & County Board Sites: Scoring Rules
Competition Sites: Scoring Rules 
hide announcement

Summary of the 2017 season

 

The 2017 season finished with Henley crowned as Division 1 champions, having led the division for the last 13 weeks. Second placed Oxford were 58 points behind them.

The crunch match at the bottom between Great & Little Tew ended with a 10 wicket win for Horspath, meaning that Great & Little Tew joined Burnham in relegation to Division 2.

In Division 2 the crunch game was Thame Town vs Aston Rowant, with Thame Town needing to win to ensure promotion. Thame Town won by 19 runs but Aston Rowant gained enough bonus points to finish as champions with Thame Town promoted in second place.

Great Brickhill ended the season with their first win in HCPCL but they were relegated along with Reading. Dinton won Cherwell 1 and Wokingham won Thames Valley 1 and so both clubs are set to rejoin HCPCL - Wokingham after 8 seasons out, Dinton were last relegated in 2015.

Henley also won the T20 competition, beating Harefield in the final. Henley have now won the T20 three times, each in a season where they also won Division 1.

The second wicket partnership of 313 between Bruce Friderichs (150*) and Rob Viney (128) against Reading became the highest partnership for any wicket in HCPCL history. The old record of 312* for the first wicket between Craig Haupt (200*) and Andy Sabin (100*) in 2001 still stands as the Division 1 record.

Rain forced the abandonment of 7 matches in each division and the cancellation of 1 match in Division 1 and 2 in Division 2. The total of 10 matches lost to weather was a major improvement on the 26 lost in 2016.

Toby Davidson, the Tring Park scorer, had scored 233 matches in the HCPCL at the end of the 2017 season, leaving him two behind all time record holder Ian Thompson. Sadly Toby died before the start of the 2018 season.

John Reed achieved the highest number of completed matches (231) umpired in the HCPCL as well as passing 200 Division 1 games (207 at end of season).
Don Brooks became the umpire with most appearances in Division 2 reaching 177 completed matches, he also passed 200 completed matches reaching 208 at the end of the season. Note: Umpires statistics have historically only counted games that passed the minimum number of overs to constitute a match so abandonments are excluded along with cancellations. All other records appear to use any game that started.

Breakdown of dismissals

  Bowled Caught LBW Stumped Run Out Other Total
Division 1 287 718 156 28 64 0 1253
Division 2 273 646 191 37 61 1 1208
 

Division 1

The table shows the number of players used by each club in the division, broken down by matches played

Matches played => 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 Total Average
Banbury 3 3 1 0 1 0 2 2 0 0 0 0 0 2 0 1 1 2 18 11.00
Burnham 3 1 1 2 0 1 0 1 0 1 2 1 2 1 0 0 2 3 21 9.38
Finchampstead 1 2 2 0 2 1 0 1 3 0 1 0 1 0 1 2 2 4 23 8.61
Great & Little Tew 3 1 2 0 0 3 0 1 1 0 2 1 1 1 0 0 0 1 17 11.65
Henley 3 1 1 1 0 3 2 0 0 0 1 0 1 3 0 0 1 2 19 10.42
High Wycombe 3 1 1 0 2 1 1 1 1 1 1 0 0 1 1 2 0 5 22 9.00
Horspath 1 4 2 2 0 1 0 0 0 0 0 0 1 2 2 1 3 4 23 8.61
Oxford 2 2 2 3 1 0 0 0 0 0 1 1 1 1 0 2 1 3 20 9.90
Slough 0 4 3 1 0 2 0 0 0 1 1 0 1 0 0 1 0 3 17 10.94
Tring Park 2 3 0 0 0 1 3 0 2 0 2 0 0 2 2 0 3 2 22 9.00
Totals 21 22 15 9 6 13 8 6 7 3 11 3 8 13 6 9 13 29 202 9.74
 

2017 Batting averages for Division 1

Qualification:- 8 completed innings, 200 runs and average 20.00
The top performance in each category is highlighted

Rank Name, Club Inn N.O Runs H.S 100s 50s AVG
1 Lloyd Sabin (Banbury) 17 5 847 99  0 9 70.58
2 Muhammad Ayub (Oxford) 17 5 658 100  1 4 54.83
3 Billy Rogers (Finchampstead) 16 5 596 68  0 5 54.18
4 Michael Roberts (Henley) 17 2 793 160* 3 2 52.87
5 Euan Woods (Henley) 15 4 550 87  0 5 50.00
6 Waqas Hussain (Henley) 11 0 519 108  2 3 47.18
7 Fahim Qureshi (Slough) 15 2 594 80  0 6 45.69
8 Lloyd Paternott (Slough) 14 3 476 82  0 4 43.27
9 Dan Marles (Finchampstead) 15 0 598 107  1 4 39.87
10 Andrew House (Finchampstead) 18 1 656 118  1 5 38.59
11 Luke Coleman-Ohrynowsky (Tring Park) 16 2 537 85  0 4 38.36
12 Charlie Macdonell (Tring Park) 11 0 408 101  1 3 37.09
13 Tom Coleman (Horspath) 16 2 516 117* 1 3 36.86
14 Kavishka Anjula (High Wycombe) 10 1 326 84* 0 3 36.22
15 Matthew Rowe (Henley) 13 2 392 80  0 3 35.64
16 Robert Eason (Horspath) 16 3 457 84* 0 2 35.15
17 George Russell (High Wycombe) 11 1 345 74  0 1 34.50
18 Richard Morris (Henley) 13 1 409 82  0 4 34.08
19 Gregory Smith (Finchampstead) 10 1 291 86  0 2 32.33
20 Nathan Hawkes (High Wycombe) 15 1 439 111  1 2 31.36
21 Zohaib Ahmed (Slough) 13 3 309 99  0 2 30.90
22 Alexander Woodland (Tring Park) 17 1 466 76  0 3 29.13
23 Jancan Adams (Great & Little Tew) 16 3 377 73  0 2 29.00
24 Michael Payne (Tring Park) 18 3 431 70  0 1 28.73
25 Jamie Perkin (Oxford) 16 2 402 59* 0 2 28.71
26 Adam Dewes (Finchampstead) 10 1 258 81  0 2 28.67
27 John West (Banbury) 11 0 311 76  0 3 28.27
28 Edmund Casterton (High Wycombe) 15 1 395 106  1 1 28.21
29 Harveer Gandam (Burnham) 16 2 390 66* 0 3 27.86
30 Craig Haupt (Banbury) 17 2 410 116  1 0 27.33
31 Aftab Khan (Burnham) 16 1 408 77  0 4 27.20
32 John Barrett (Oxford) 13 2 296 69  0 3 26.91
33 Lloyd Brock (Great & Little Tew) 11 2 237 58* 0 1 26.33
34 Jordan Garrett (Great & Little Tew) 18 3 388 77  0 3 25.87
35 Tom Cosford (Horspath) 14 2 309 109  1 1 25.75
36 Andy Harris (Great & Little Tew) 13 5 205 51* 0 1 25.63
37 Shelvin Gumbs (Tring Park) 10 0 253 68  0 2 25.30
38 Charles Hill (Banbury) 15 2 322 66  0 2 24.77
39 Harrison Smith (Great & Little Tew) 18 1 415 62* 0 3 24.41
40 Patrick Castleden (High Wycombe) 16 1 345 76  0 2 23.00
41 Mark Jefferson (Horspath) 11 1 229 54* 0 1 22.90
42 Henry Woodward (Great & Little Tew) 15 1 314 76  0 2 22.43
43 Fahad Raja (Burnham) 16 0 338 62  0 1 21.13
44 Harvey Eltham (Oxford) 13 0 272 87  0 2 20.92
45 Owyn Tong-Jones (Oxford) 17 0 354 54  0 1 20.82

Hundreds scored

14 hundreds were scored in this division by 11 different players

Score Name, Club Date Opposition
160* Michael Roberts (Henley) 17-Jun-2017 Tring Park
149  Michael Roberts (Henley) 03-Jun-2017 High Wycombe
120  Michael Roberts (Henley) 27-May-2017 Finchampstead
118  Andrew House (Finchampstead) 03-Jun-2017 Great & Little Tew
117* Tom Coleman (Horspath) 24-Jun-2017 Henley
116  Craig Haupt (Banbury) 06-May-2017 Tring Park
111  Nathan Hawkes (High Wycombe) 10-Jun-2017 Great & Little Tew
109  Tom Cosford (Horspath) 24-Jun-2017 Henley
108  Waqas Hussain (Henley) 08-Jul-2017 Great & Little Tew
107  Dan Marles (Finchampstead) 03-Jun-2017 Great & Little Tew
106  Edmund Casterton (High Wycombe) 19-Aug-2017 Burnham
101  Charlie Macdonell (Tring Park) 15-Jul-2017 Finchampstead
100  Muhammad Ayub (Oxford) 06-May-2017 Finchampstead
100  Waqas Hussain (Henley) 05-Aug-2017 High Wycombe
 

2017 Bowling averages for Division 1

Qualification:- 15 wickets
The top performance in each category is highlighted

Rank Name, Club Overs Mdns Runs Wkts Best 5WI AVG Econ Strike Bowled LBW Caught St.
1 Joe Thomas (Great & Little Tew) 176.0 35 518 34 8/51 2 15.24 2.94 31.06 14.7% 26.5% 55.9% 2.9%
2 Christopher Humphreys (Oxford) 121.0 16 408 26 5/19 2 15.69 3.37 27.92 19.2% 7.7% 61.5% 11.5%
3 Tom Nugent (Henley) 176.1 27 630 40 5/33 1 15.75 3.58 26.42 22.5% 10.0% 67.5% 0.0%
4 Tahir Afridi (Henley) 182.1 37 562 35 5/35 2 16.06 3.09 31.23 25.7% 25.7% 48.6% 0.0%
5 Max Uttley (Finchampstead) 83.3 6 362 20 4/46 0 18.10 4.34 25.05 25.0% 5.0% 60.0% 10.0%
6 Cameron Parsons (High Wycombe) 96.0 18 347 18 4/42 0 19.28 3.61 32.00 22.2% 11.1% 66.7% 0.0%
7 John West (Banbury) 127.1 6 509 26 5/55 1 19.58 4.00 29.35 15.4% 19.2% 61.5% 3.8%
8 Gurveer -Monty- Singh (Henley) 111.0 24 397 20 7/51 1 19.85 3.58 33.30 5.0% 20.0% 70.0% 5.0%
9 Alexander Woodland (Tring Park) 118.0 18 524 26 6/55 2 20.15 4.44 27.23 19.2% 23.1% 61.5% 0.0%
10 Muhammad Haroon (Burnham) 187.5 32 727 36 7/29 2 20.19 3.87 31.31 36.1% 19.4% 44.4% 0.0%
11 Jamil Faruk (Horspath) 98.0 9 388 19 5/15 2 20.42 3.96 30.95 10.5% 10.5% 78.9% 0.0%
12 Ikhlaq Nawaz (Slough) 176.4 41 493 24 4/47 0 20.54 2.79 44.17 37.5% 16.7% 45.8% 0.0%
13 Michael Payne (Tring Park) 136.5 16 490 23 4/25 0 21.30 3.58 35.70 13.0% 4.3% 69.6% 8.7%
14 Jandre Coetzee (Finchampstead) 134.5 31 473 22 3/24 0 21.50 3.51 36.77 13.6% 31.8% 54.5% 0.0%
15 Matthew Carter (Finchampstead) 103.4 27 370 17 4/31 0 21.76 3.57 36.59 35.3% 5.9% 58.8% 0.0%
16 Aizaz Cheema (Banbury) 165.5 18 568 26 5/33 1 21.85 3.43 38.27 38.5% 7.7% 53.8% 0.0%
17 Shamilal Mendis (Oxford) 124.2 20 416 19 4/26 0 21.89 3.35 39.26 21.1% 31.6% 36.8% 10.5%
18 Anthony Parson (Finchampstead) 89.1 14 329 15 4/14 0 21.93 3.69 35.67 20.0% 13.3% 66.7% 0.0%
19 Samad Fallah (Oxford) 198.0 42 681 31 5/61 3 21.97 3.44 38.32 38.7% 6.5% 54.8% 0.0%
20 Thomas Hampton (High Wycombe) 157.1 18 661 30 5/29 1 22.03 4.21 31.43 16.7% 23.3% 60.0% 0.0%
21 Harvey Eltham (Oxford) 144.0 21 488 22 4/49 0 22.18 3.39 39.27 31.8% 4.5% 59.1% 4.5%
22 Andy Harris (Great & Little Tew) 145.1 15 645 29 5/37 1 22.24 4.44 30.03 24.1% 10.3% 62.1% 3.4%
23 Oliver Wright (Banbury) 151.5 22 534 23 5/53 1 23.22 3.52 39.61 47.8% 4.3% 47.8% 0.0%
24 Steven Green (Slough) 171.0 17 656 28 4/16 0 23.43 3.84 36.64 17.9% 14.3% 67.9% 0.0%
25 Jonathan Dewes (Finchampstead) 121.0 15 496 21 5/66 1 23.62 4.10 34.57 33.3% 9.5% 52.4% 4.8%
26 Zaheer Sher (Slough) 87.5 4 429 17 4/37 0 25.24 4.88 31.00 29.4% 17.6% 41.2% 11.8%
27 Jonathan Burden (High Wycombe) 105.0 14 406 16 4/32 0 25.38 3.87 39.38 12.5% 6.3% 81.3% 0.0%
28 Adam Dobb (High Wycombe) 157.5 18 585 23 6/65 1 25.43 3.71 41.17 26.1% 0.0% 69.6% 4.3%
29 Zohaib Ahmed (Slough) 144.5 29 563 22 5/37 1 25.59 3.89 39.50 22.7% 4.5% 72.7% 0.0%
30 Lloyd Belcher (Horspath) 158.4 15 593 23 6/45 1 25.78 3.74 41.39 17.4% 17.4% 65.2% 0.0%
31 Will Eason (Horspath) 138.2 28 459 17 4/41 0 27.00 3.32 48.82 29.4% 23.5% 47.1% 0.0%
32 Richard Musk (Oxford) 105.0 15 410 15 3/48 0 27.33 3.90 42.00 33.3% 26.7% 40.0% 0.0%
33 Bradley Taylor (Banbury) 112.5 15 450 15 3/22 0 30.00 3.99 45.13 20.0% 13.3% 66.7% 0.0%
34 Aftab Khan (Burnham) 184.4 34 582 16 4/42 0 36.38 3.15 69.25 25.0% 31.3% 43.8% 0.0%
35 Ali Akbar Raja (Slough) 146.5 9 611 15 4/41 0 40.73 4.16 58.73 13.3% 20.0% 60.0% 6.7%

Best Bowling

30 five wicket hauls were taken in this division by 22 different players

Figures Name, Club Date Opposition
8 for 51 Joe Thomas (Great & Little Tew) 17-Jun-2017 Oxford
7 for 29 Muhammad Haroon (Burnham) 20-May-2017 Great & Little Tew
7 for 34 Shelvin Gumbs (Tring Park) 26-Aug-2017 Great & Little Tew
7 for 51 Gurveer -Monty- Singh (Henley) 15-Jul-2017 Burnham
6 for 45 Lloyd Belcher (Horspath) 08-Jul-2017 Burnham
6 for 47 Patrick Castleden (High Wycombe) 03-Jun-2017 Henley
6 for 55 Alexander Woodland (Tring Park) 01-Jul-2017 Burnham
6 for 65 Adam Dobb (High Wycombe) 08-Jul-2017 Slough
5 for 15 Jamil Faruk (Horspath) 02-Sep-2017 Great & Little Tew
5 for 18 Alexander Woodland (Tring Park) 02-Sep-2017 Burnham
5 for 19 Christopher Humphreys (Oxford) 05-Aug-2017 Horspath
5 for 20 Charles Hill (Banbury) 24-Jun-2017 High Wycombe
5 for 28 Christopher Humphreys (Oxford) 17-Jun-2017 Great & Little Tew
5 for 29 Thomas Hampton (High Wycombe) 20-May-2017 Tring Park
5 for 29 Jamil Faruk (Horspath) 06-May-2017 Burnham
5 for 33 Aizaz Cheema (Banbury) 15-Jul-2017 Horspath
5 for 33 Tom Nugent (Henley) 05-Aug-2017 High Wycombe
5 for 35 Tahir Afridi (Henley) 10-Jun-2017 Oxford
5 for 37 Zohaib Ahmed (Slough) 01-Jul-2017 Henley
5 for 37 Andy Harris (Great & Little Tew) 29-Jul-2017 Banbury
5 for 37 Joe Thomas (Great & Little Tew) 01-Jul-2017 Horspath
5 for 46 Tahir Afridi (Henley) 29-Jul-2017 Finchampstead
5 for 53 Oliver Wright (Banbury) 05-Aug-2017 Burnham
5 for 54 Luke Coleman-Ohrynowsky (Tring Park) 13-May-2017 Finchampstead
5 for 55 John West (Banbury) 01-Jul-2017 Oxford
5 for 61 Samad Fallah (Oxford) 29-Jul-2017 Tring Park
5 for 66 Jonathan Dewes (Finchampstead) 08-Jul-2017 Oxford
5 for 67 Samad Fallah (Oxford) 15-Jul-2017 High Wycombe
5 for 75 Muhammad Haroon (Burnham) 22-Jul-2017 Great & Little Tew
5 for 80 Samad Fallah (Oxford) 24-Jun-2017 Burnham
 

2017 Fielding overview for Division 1

The top performance in each category is highlighted  

All catches

Qualification:- 10 dismissals

Dismissals Name, Club
24 Stewart Davison (Henley)
19 Shazad Rana (Slough)
17 Harrison Smith (Great & Little Tew)
16 George Russell (High Wycombe)
Jamie Perkin (Oxford)
14 William Hawtin (Banbury)
13 Robert Eason (Horspath)
Jordan Garrett (Great & Little Tew)
12 Adam Dobb (High Wycombe)
Nathan Hawkes (High Wycombe)
11 Dan Lincoln (Finchampstead)
Luke Coleman-Ohrynowsky (Tring Park)
10 Edward Phillips (Banbury)
Patrick Castleden (High Wycombe)
Sajid Ali (Burnham)
Shelvin Gumbs (Tring Park)
Jancan Adams (Great & Little Tew)
 

Catches as fielder

Qualification:- 10 dismissals

Dismissals Name, Club
13 Jordan Garrett (Great & Little Tew)
12 Adam Dobb (High Wycombe)
Nathan Hawkes (High Wycombe)
11 Luke Coleman-Ohrynowsky (Tring Park)
10 Patrick Castleden (High Wycombe)
Jancan Adams (Great & Little Tew)
 

Catches as wicketkeeper

Qualification:- 10 dismissals

Dismissals Name, Club
24 Stewart Davison (Henley)
19 Shazad Rana (Slough)
16 George Russell (High Wycombe)
Jamie Perkin (Oxford)
14 William Hawtin (Banbury)
13 Harrison Smith (Great & Little Tew)
11 Robert Eason (Horspath)
10 Sajid Ali (Burnham)
 

Stumpings

Qualification:- 5 dismissals

Dismissals Name, Club
6 Jamie Perkin (Oxford)
 

Run Outs

Qualification:- 2 dismissals

Dismissals Name, Club
3 Adam Dobb (High Wycombe)
Richard Musk (Oxford)
Kavishka Anjula (High Wycombe)
Nabil Shah (Slough)
2 John Barrett (Oxford)
Lloyd Sabin (Banbury)
John West (Banbury)
Tahir Afridi (Henley)
Alexander Woodland (Tring Park)
Mark Beer (Oxford)
 

Division 2

The table shows the number of players used by each club in the division, broken down by matches played

Matches played => 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 Total Average
Amersham 1 1 3 0 3 0 1 0 1 0 0 4 1 1 1 0 3 2 22 9.00
Aston Rowant 0 2 5 1 1 1 0 0 0 0 1 0 1 1 1 1 1 3 19 9.84
Buckingham Town 0 6 3 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0 0 6 3 1 21 9.10
Chesham 3 0 1 1 1 1 2 1 0 0 2 0 1 3 0 3 1 3 23 8.61
Datchet 2 2 1 0 0 2 1 0 1 1 1 1 3 0 3 1 3 1 23 8.61
Great Brickhill 0 0 2 1 1 0 2 2 2 1 3 1 0 1 2 1 1 2 22 8.50
Harefield 0 2 1 2 2 1 0 0 2 2 0 1 2 1 0 0 0 4 20 9.35
Reading 0 1 2 1 0 2 0 1 1 0 1 2 6 1 0 2 2 3 25 7.48
Shipton-Under-Wychwood 5 1 0 1 0 1 2 1 0 0 0 0 1 1 2 1 3 0 19 10.42
Thame Town 3 1 1 1 4 0 2 0 0 0 0 0 0 0 1 2 0 6 21 9.43
Totals 14 16 19 8 12 8 10 5 8 4 8 9 16 9 10 17 17 25 215 8.97
 

2017 Batting averages for Division 2

Qualification:- 8 completed innings, 200 runs and average 20.00
The top performance in each category is highlighted

Rank Name, Club Inn N.O Runs H.S 100s 50s AVG
1 Robert Viney (Amersham) 15 4 721 128  1 6 65.55
2 Gamindu Kanishka (Thame Town) 17 3 752 122* 3 3 53.71
3 Bruce Friderichs (Amersham) 15 4 585 150* 1 3 53.18
4 James McDougall (Aston Rowant) 16 4 568 118  1 3 47.33
5 Callum Russell (Thame Town) 15 2 599 86  0 6 46.08
6 Luke Webb (Chesham) 13 0 594 105  2 4 45.69
7 Matthew Rance (Chesham) 18 2 716 78* 0 7 44.75
8 Anupam Sanklecha (Shipton-Under-Wychwood) 17 3 608 110* 1 5 43.43
9 Daniel Ogden (Harefield) 13 3 429 117* 1 2 42.90
10 Mark Nelson (Great Brickhill) 12 2 408 118  1 2 40.80
11 Jason Rance (Chesham) 15 5 394 69  0 1 39.40
12 Thomas Condon (Aston Rowant) 16 2 542 104  1 5 38.71
13 Joshua Smith (Aston Rowant) 14 4 373 70* 0 3 37.30
14 Joseph Thomas (Datchet) 14 2 441 103* 1 1 36.75
15 Leigh Tomlinson (Buckingham Town) 17 3 507 82* 0 4 36.21
16 Alex Morgan (Chesham) 11 3 287 102  1 2 35.88
17 Robert Large (Buckingham Town) 15 3 426 107* 1 3 35.50
18 Ashley Pearson (Buckingham Town) 17 1 546 86  0 4 34.13
19 Jonathan Cater (Buckingham Town) 15 6 307 44* 0 0 34.11
20 Lee Tyrrell (Harefield) 11 2 298 54  0 1 33.11
21 Andy Goddard (Chesham) 14 2 392 76  0 2 32.67
22 Doug Aris (Great Brickhill) 14 1 418 167* 1 2 32.15
23 Steven Naylor (Datchet) 13 1 352 102  1 2 29.33
24 Simon Hole (Shipton-Under-Wychwood) 14 1 364 72  0 2 28.00
25 Dhavalkumar Norotam (Harefield) 15 1 386 84  0 3 27.57
26 Andrew Viney (Amersham) 15 2 358 90  0 2 27.54
27 Andrew Hemming (Shipton-Under-Wychwood) 10 0 273 58  0 2 27.30
28 Alex Jewell (Aston Rowant) 14 1 345 76  0 2 26.54
29 Craig Wood (Shipton-Under-Wychwood) 12 1 288 96  0 3 26.18
30 Hassam Mushtaq (Thame Town) 12 2 257 51  0 1 25.70
31 Liam Gough (Buckingham Town) 9 0 228 78  0 1 25.33
32 Ruben Clinton (Great Brickhill) 16 0 396 79  0 2 24.75
33 Will Sutcliffe (Thame Town) 18 1 404 78* 0 3 23.76
34 Pip France (Chesham) 12 3 206 42* 0 0 22.89
35 Charlie Miller (Shipton-Under-Wychwood) 17 1 363 108* 1 1 22.69
36 Richard Straughan (Thame Town) 13 0 275 61  0 1 21.15
37 Poojan Vyas (Harefield) 12 1 225 57* 0 1 20.45

Hundreds scored

20 hundreds were scored in this division by 17 different players

Score Name, Club Date Opposition
167* Doug Aris (Great Brickhill) 02-Sep-2017 Shipton-Under-Wychwood
150* Bruce Friderichs (Amersham) 13-May-2017 Reading
128  Robert Viney (Amersham) 13-May-2017 Reading
122* Gamindu Kanishka (Thame Town) 05-Aug-2017 Shipton-Under-Wychwood
121  Gamindu Kanishka (Thame Town) 06-May-2017 Datchet
118  James McDougall (Aston Rowant) 27-May-2017 Buckingham Town
118  Mark Nelson (Great Brickhill) 12-Aug-2017 Buckingham Town
117* Simon Macey (Datchet) 12-Aug-2017 Shipton-Under-Wychwood
117* Daniel Ogden (Harefield) 26-Aug-2017 Buckingham Town
110* Anupam Sanklecha (Shipton-Under-Wychwood) 10-Jun-2017 Datchet
108* Charlie Miller (Shipton-Under-Wychwood) 24-Jun-2017 Amersham
107* Robert Large (Buckingham Town) 08-Jul-2017 Reading
105  Luke Webb (Chesham) 13-May-2017 Great Brickhill
105  Gamindu Kanishka (Thame Town) 10-Jun-2017 Harefield
104  Thomas Condon (Aston Rowant) 29-Jul-2017 Buckingham Town
103* Joseph Thomas (Datchet) 10-Jun-2017 Shipton-Under-Wychwood
102  Alex Morgan (Chesham) 24-Jun-2017 Datchet
102  Steven Naylor (Datchet) 15-Jul-2017 Aston Rowant
101  Gareth Harte (Datchet) 06-May-2017 Thame Town
100  Luke Webb (Chesham) 10-Jun-2017 Reading
 

2017 Bowling averages for Division 2

Qualification:- 15 wickets
The top performance in each category is highlighted

Rank Name, Club Overs Mdns Runs Wkts Best 5WI AVG Econ Strike Bowled LBW Caught St.
1 Matthew Warner (Chesham) 49.0 14 139 15 5/19 1 9.27 2.84 19.60 13.3% 13.3% 73.3% 0.0%
2 Chris Peploe (Datchet) 163.0 60 327 32 7/48 3 10.22 2.01 30.56 21.9% 15.6% 50.0% 12.5%
3 Anupam Sanklecha (Shipton-Under-Wychwood) 210.2 41 665 63 8/8 7 10.56 3.16 20.03 41.3% 20.6% 38.1% 0.0%
4 William Pendered (Aston Rowant) 54.5 2 187 17 4/26 0 11.00 3.41 19.35 11.8% 17.6% 70.6% 0.0%
5 Maduka Liyanapathiranage (Amersham) 242.3 61 616 43 5/25 3 14.33 2.54 33.84 18.6% 34.9% 37.2% 9.3%
6 Pip France (Chesham) 160.5 31 520 34 4/22 0 15.29 3.23 28.38 23.5% 26.5% 35.3% 5.9%
7 Michael Higgs (Thame Town) 118.1 24 352 23 5/24 1 15.30 2.98 30.83 21.7% 26.1% 47.8% 4.3%
8 Jordan McLeod (Harefield) 162.3 28 480 31 8/40 2 15.48 2.95 31.45 25.8% 22.6% 51.6% 0.0%
9 Tom Lambert (Datchet) 169.5 31 604 39 5/21 3 15.49 3.56 26.13 20.5% 23.1% 51.3% 0.0%
10 Wesley Morrick (Aston Rowant) 209.1 63 512 32 5/33 1 16.00 2.45 39.22 28.1% 3.1% 43.8% 0.0%
11 Andrew Russell (Thame Town) 109.3 20 370 23 3/4 0 16.09 3.38 28.57 21.7% 26.1% 47.8% 4.3%
12 Samuel Helm (Amersham) 180.1 30 560 33 4/32 0 16.97 3.11 32.76 12.1% 12.1% 75.8% 0.0%
13 Jason Rance (Chesham) 120.5 29 433 25 6/49 1 17.32 3.58 29.00 28.0% 16.0% 56.0% 0.0%
14 Nuwan Jayasena (Buckingham Town) 152.5 24 551 31 5/33 2 17.77 3.61 29.58 16.1% 12.9% 58.1% 12.9%
15 Kallan Braid-Ball (Buckingham Town) 172.1 26 674 35 6/44 2 19.26 3.91 29.51 17.1% 31.4% 51.4% 0.0%
16 Gordon Harris (Aston Rowant) 88.1 9 318 16 4/30 0 19.88 3.61 33.06 6.3% 6.3% 18.8% 0.0%
17 Hassam Mushtaq (Thame Town) 176.5 19 657 33 5/63 1 19.91 3.72 32.15 18.2% 15.2% 51.5% 15.2%
18 William Rooney (Thame Town) 119.4 28 383 18 4/13 0 21.28 3.20 39.89 50.0% 5.6% 44.4% 0.0%
19 Thomas Crick (Harefield) 95.5 11 366 17 3/26 0 21.53 3.82 33.82 47.1% 17.6% 35.3% 0.0%
20 Leo Bethell (Aston Rowant) 114.4 14 469 21 5/13 2 22.33 4.09 32.76 57.1% 14.3% 28.6% 0.0%
21 Lee Tyrrell (Harefield) 72.5 7 338 15 4/45 0 22.53 4.64 29.13 33.3% 20.0% 46.7% 0.0%
22 Mohamed Razzan Anver (Great Brickhill) 102.2 11 411 18 3/33 0 22.83 4.02 34.11 11.1% 16.7% 72.2% 0.0%
23 Douglas King (Harefield) 136.1 19 549 23 3/20 0 23.87 4.03 35.52 8.7% 8.7% 82.6% 0.0%
24 Adam Muttitt (Aston Rowant) 136.5 26 504 21 3/42 0 24.00 3.68 39.10 9.5% 23.8% 66.7% 0.0%
25 Alexander Lines (Amersham) 112.0 13 461 19 5/59 1 24.26 4.12 35.37 15.8% 5.3% 78.9% 0.0%
26 Matthew Rance (Chesham) 149.0 38 483 19 5/64 1 25.42 3.24 47.05 26.3% 5.3% 47.4% 21.1%
27 Stuart Rogers (Amersham) 89.5 13 382 15 4/22 0 25.47 4.25 35.93 20.0% 26.7% 53.3% 0.0%
28 Scott Harris (Shipton-Under-Wychwood) 141.4 27 511 20 5/43 1 25.55 3.61 42.50 35.0% 20.0% 45.0% 0.0%
29 George Humphries (Buckingham Town) 147.0 19 600 21 5/35 1 28.57 4.08 42.00 28.6% 19.0% 52.4% 0.0%
30 Abid Ul Wahab (Reading) 99.3 8 459 15 4/51 0 30.60 4.61 39.80 26.7% 13.3% 60.0% 0.0%
31 David Oliver Williams (Reading) 101.0 10 587 17 5/53 1 34.53 5.81 35.65 17.6% 5.9% 76.5% 0.0%
32 Jack Parish (Buckingham Town) 155.4 23 554 15 2/26 0 36.93 3.56 62.27 6.7% 33.3% 60.0% 0.0%

Best Bowling

36 five wicket hauls were taken in this division by 20 different players

Figures Name, Club Date Opposition
8 for 8 Anupam Sanklecha (Shipton-Under-Wychwood) 29-Jul-2017 Reading
8 for 14 Anupam Sanklecha (Shipton-Under-Wychwood) 24-Jun-2017 Amersham
8 for 40 Jordan McLeod (Harefield) 01-Jul-2017 Amersham
8 for 62 Anupam Sanklecha (Shipton-Under-Wychwood) 17-Jun-2017 Buckingham Town
7 for 48 Chris Peploe (Datchet) 08-Jul-2017 Thame Town
6 for 7 Chris Peploe (Datchet) 05-Aug-2017 Great Brickhill
6 for 42 Jordan McLeod (Harefield) 24-Jun-2017 Buckingham Town
6 for 44 Kallan Braid-Ball (Buckingham Town) 01-Jul-2017 Chesham
6 for 49 Jason Rance (Chesham) 15-Jul-2017 Great Brickhill
5 for 13 Leo Bethell (Aston Rowant) 19-Aug-2017 Reading
5 for 19 Matthew Warner (Chesham) 12-Aug-2017 Reading
5 for 21 Tom Lambert (Datchet) 01-Jul-2017 Reading
5 for 24 Michael Higgs (Thame Town) 05-Aug-2017 Shipton-Under-Wychwood
5 for 25 Leo Bethell (Aston Rowant) 17-Jun-2017 Reading
5 for 25 Maduka Liyanapathiranage (Amersham) 26-Aug-2017 Shipton-Under-Wychwood
5 for 25 Tom Lambert (Datchet) 15-Jul-2017 Aston Rowant
5 for 29 Anupam Sanklecha (Shipton-Under-Wychwood) 02-Sep-2017 Great Brickhill
5 for 30 Tom Lambert (Datchet) 17-Jun-2017 Harefield
5 for 31 Kallan Braid-Ball (Buckingham Town) 26-Aug-2017 Harefield
5 for 31 Anupam Sanklecha (Shipton-Under-Wychwood) 19-Aug-2017 Buckingham Town
5 for 32 Satchi Mahendran (Great Brickhill) 01-Jul-2017 Shipton-Under-Wychwood
5 for 33 Anupam Sanklecha (Shipton-Under-Wychwood) 01-Jul-2017 Great Brickhill
5 for 33 Nuwan Jayasena (Buckingham Town) 10-Jun-2017 Great Brickhill
5 for 33 Maduka Liyanapathiranage (Amersham) 10-Jun-2017 Aston Rowant
5 for 33 Maduka Liyanapathiranage (Amersham) 05-Aug-2017 Buckingham Town
5 for 33 Wesley Morrick (Aston Rowant) 08-Jul-2017 Shipton-Under-Wychwood
5 for 35 George Humphries (Buckingham Town) 12-Aug-2017 Great Brickhill
5 for 35 Nuwan Jayasena (Buckingham Town) 17-Jun-2017 Shipton-Under-Wychwood
5 for 39 Chris Peploe (Datchet) 26-Aug-2017 Chesham
5 for 42 Anupam Sanklecha (Shipton-Under-Wychwood) 22-Jul-2017 Chesham
5 for 43 Scott Harris (Shipton-Under-Wychwood) 01-Jul-2017 Great Brickhill
5 for 43 Scott Morris (Harefield) 05-Aug-2017 Reading
5 for 53 David Oliver Williams (Reading) 29-Jul-2017 Shipton-Under-Wychwood
5 for 59 Alexander Lines (Amersham) 01-Jul-2017 Harefield
5 for 63 Hassam Mushtaq (Thame Town) 06-May-2017 Datchet
5 for 64 Matthew Rance (Chesham) 24-Jun-2017 Datchet
 

2017 Fielding overview for Division 2

The top performance in each category is highlighted  

All catches

Qualification:- 10 dismissals

Dismissals Name, Club
24 Robert Viney (Amersham)
19 Jamie Knife (Harefield)
Jonathan Cater (Buckingham Town)
17 Joshua Smith (Aston Rowant)
Joseph Thomas (Datchet)
13 Bruce Friderichs (Amersham)
Callum Russell (Thame Town)
12 Will Sutcliffe (Thame Town)
James McDougall (Aston Rowant)
10 Thomas Condon (Aston Rowant)
Matthew Rance (Chesham)
Mark Eteen (Chesham)
 

Catches as fielder

Qualification:- 10 dismissals

Dismissals Name, Club
12 Will Sutcliffe (Thame Town)
James McDougall (Aston Rowant)
10 Thomas Condon (Aston Rowant)
Matthew Rance (Chesham)
Mark Eteen (Chesham)
 

Catches as wicketkeeper

Qualification:- 10 dismissals

Dismissals Name, Club
24 Robert Viney (Amersham)
18 Jamie Knife (Harefield)
Jonathan Cater (Buckingham Town)
17 Joshua Smith (Aston Rowant)
Joseph Thomas (Datchet)
13 Callum Russell (Thame Town)
 

Stumpings

Qualification:- 5 dismissals

Dismissals Name, Club
9 Callum Russell (Thame Town)
6 Joseph Thomas (Datchet)
Robin Pritchard (Chesham)
 

Run Outs

Qualification:- 2 dismissals

Dismissals Name, Club
4 Douglas King (Harefield)
3 Matthew Rance (Chesham)
Pip France (Chesham)
Firaz Amjad (Reading)
2 Robert Viney (Amersham)
Leo Bethell (Aston Rowant)
Dhavalkumar Norotam (Harefield)
Leigh Tomlinson (Buckingham Town)